Курс долара зріс на тлі призначення нового голови НБУ

Торги на міжбанківському валютному ринку 15 березня відбулися на тлі переважання попиту на долар над пропозицією і завершилися на рівні 26 гривень 27 копійок за одиницю американської валюти. На цьому рівні встановив офіційний курс на 16 березня і Національний банк України.

Ринок 15 березня реагував на звільнення Валерії Гонтаревої з посади та призначення Якова Смолія головою НБУ, а також на політичні події в Україні.

Сайт «Мінфін», який відстежує перебіг торгів на міжбанку, називає головним драйвером зростання котирувань значну перевагу попиту на валюту над пропозицією.

«Економічною причиною нового злету котирувань стало те, що великі експортери продовжують притримувати валютні продажі на фоні зростання попиту з боку імпортерів. Відкладений раніше попит на валюту (коли гривня активно зміцнювалася) зараз масово виходить на міжбанк і активно тисне на курс, а велика ліквідність у банківській системі дозволяє відверто грати «на підвищення» як безпосереднім продавцям валюти, так і спекулянтам», – вказують експерти.

Hosting

more

Рада призначила Смолія керівником Нацбанку

Верховна Рада призначила Якова Смолія головою Національного банку України. За це проголосували 247 народних депутатів при мінімально необхідних 226. 

«Я підтверджую курс реформ. Наша мета – незмінна. Перше – збереження цінової фінансової стабільності. Друге – сприяння економічному зростанню, інтеграція української фінансової системи до європейській», – сказав Смолій під час виступу в парламенті. 

Після цього голосування голова Верховної Ради Андрій Парубій закрив ранкове засідання.

Раніше сьогодні Верховна Рада звільнила Валерію Гонтареву з посади голови Національного банку.

Президент України Петро Порошенко 18 січня вніс до Верховної Ради проекти постанов про звільнення Валерії Гонтаревої з посади глави Національного банку України та призначення на цю посаду Якова Смолія.

Гонтарева у квітні 2017 року повідомила, що подала президентові України заяву про відставку за власним бажанням, з травня 2017 року виконувачем обов’язків голови НБУ став перший заступник Гонтаревої Яків Смолій. Чутки про відставку Гонтарева з’явилися ще в лютому 2016 року. Проте тоді у Національному банку України зазначили, що ця інформація не відповідає дійсності.

Гонтарева очолювала НБУ з 2014 року. Під її керівництвом відбулося значне зменшення кількості банків у фінансовій системі України, бо регулятор збільшив вимоги до статутного капіталу й інших показників діяльності фінансових установ.

Hosting

more

«Нафтогаз»: проінформуємо «Газпром» про відмову розірвати контракти

Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» підтвердила намір у березні провести зустріч з представниками російського «Газпрому».

«До кінця місяця має відбутися «зустріч на Ельбі» (або на якійсь іншій красивій річці) з нашою дорогенькою монополією», – поінформував «Нафтогаз» у Facebook.

«Нафтогаз» проінформує «Газпром» на зустрічі, що не згоден розірвати контракти. «Крім того, ми надіслали «Газпрому» вимоги щодо перегляду тарифу. На зустрічі, звісно, буде обговорюватися виконання рішень арбітражу», – цитує «Нафтогаз» слова свого комерційного директора Юрія Вітренка.

28 лютого компанія НАК «Нафтогаз України» повідомила про перемогу в Стокгольмському арбітражі над російським газовим монополістом, компанією «Газпромом» у суперечці щодо компенсації за недопоставлені «Газпромом» обсяги газу для транзиту. «Газпром» заявив про незгоду з рішенням Стокгольмського арбітражу, а згодом оголосив намір розірвати контракт, термін якого збігає наприкінці 2019 року. Фахівці вважають, що в разі небажання «Нафтогазу» припиняти дію контракту судова тяганина триватиме не один рік.

Hosting

more

НБУ припинить друкувати банкноти номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень і випустить відповідні монети

Національний банк України (НБУ) повідомляє, що припиняє випуск паперових банкнот номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень і випускає відповідні монети. Про це 14 березня повідомив виконувач обов’язків голови НБУ Яків Смолій, презентуючи нові обігові монети номінальною вартістю 1, 2, 5 і 10 гривень.

За його словами, монети будуть вводитися в обіг поетапно: перший етап – 27 квітня цього року будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні; другий етап відбудеться пізніше, монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні вводитимуться в обіг у 2019 – 2020 роках.

«Українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу – доки монети поступово не замістять банкноти в обігу. Тобто паперові гроші номіналом 1, 2, 5 і 10 гривні будуть в обігу паралельно з металевими, до останньої паперової гривні. Вилучати з обігу банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень Національний банк не буде, але припинить друкувати ці банкноти і додатково поповнювати ними грошовий обіг», – повідомили в НБУ.

Крім того, у банку додали, що вирішили припинити карбувати монети дрібних номіналів: 1, 2, 5 і 25 копійок.

«Усі ці номінали розмінних монет будуть і далі перебувати в обігу, однак в подальшому готівковий обіг не поповнюватиметься новими монетами зазначених номіналів», – сказав Смолій.

Для спрощення розрахунків у Нацбанку пропонують правила округлення загальної суми покупки: сума, що закінчується на 1-4 копійки, округлюється у бік зменшення до найближчої суми, що закінчується на 0 копійок; сума, що закінчується на 5-9 копійок, округлюється у бік збільшення до найближчої суми, що закінчується на 0 копійок.

За наявності в покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а за наявності таких монет у продавця він може видати покупцеві решту цими номіналами.

Ціни від запровадження заокруглення не зміняться, додають у НБУ.

В.о.голови НБУ підсумував, що у результаті оголошених рішень з обігу зникне майже 60% від загальної кількості монет – це понад вісім мільярдів монет дрібних номіналів, а більш ніж один мільярд банкнот замінять монетами. За його словами, середня кількість монет, що припадають на одного українця, скоротиться вдвічі, а банкнот в обігу стане на 40% менше.

Hosting

more

Міжбанк: долар упав нижче за 26 гривень

Українська валюта продовжує посилюватися на міжбанківському валютному ринку. За результатами торгів 12 березня долар пробив униз ще одну психологічно важливу позначку – 26 гривень за одиницю американської валюти.

«На 16:00 зареєстровано 454 угоди на суму 367,8 мільйона доларів за середньозваженим курсом 25,9246», – вказує сайт «Мінфін», який відстежує перебіг торгів.

Сесія 12 березня, як і більшість попередніх упродовж понад місяця, розпочалася зі значного переважання пропозиції долара над попитом. Національний банк України оголосив аукціон і викупив понад 59 мільйонів доларів за ціною відтинання не вище ніж 25 гривень 95 копійок.

Гривня на міжбанку посилюється вже близько півтора місяця. Продовження тенденції цього тижня фахівці пояснюють кількома чинниками, серед яких нове розміщення Міністерством фінансів облігацій внутрішньої державної позики, для купівлі яких нерезиденти заводять валюту. Ще одним чинником є те, що після чотирьох днів свят, з яких 8 і 9 березня були робочими днями в ЄС і США, 12 березня була зарахована валютна виручка українським експортерам за цей період. Також на курс тисне низька ліквідність у банківській системі.

Hosting

more

Четвертий енергоблок Запорізької АЕС відключили для планового ремонту – Енергоатом

Четвертий енергоблок Запорізької АЕС у ніч на 11 березня відключили від енергомережі для середнього планового ремонту, повідомляє державне підприємство «Енергоатом» на своєму сайті.

За оприлюдненою інформацією, завершити ремонт планують 26 жовтня цього року.

14 січня «Енергоатом» повідомив про підключення шостого енергоблоку цієї електростанції до мережі після капітального ремонту.

«На даний момент на Запорізькій АЕС в роботі знаходяться 4 енергоблоки. Сумарна потужність генераторів становить 3 950 МВт. Радіаційний фон на проммайданчику і в санітарно-захисній зоні (територія навколо АЕС радіусом 2,5 кілометри) – 8-12 мікрорентген на годину, що відповідає природному радіаційному фону в місці розташування Запорізької АЕС», – йдеться у повідомленні.

Запорізька АЕС розташована у степовій зоні України на березі Каховського водосховища. АЕС почали будувати у 1979 році, перший енергоблок запустили у 1984 році. На електростанції є 6 енергоблоків, сумарна потужність – 6000 МВт. Як зазначають у «Енергоатомі», Запорізька АЕС – найбільший енергетичний об’єкт в Україні та Європі.

 

Hosting

more